Kontakt telefoniczny:  784 938 142
Godziny pracy biura: pn. - pt. od 8.00 do 15.00
Kontakt mailowy: kontakt@taakiprezent.pl
02 lutego 2016
Drony w pytaniach i odpowiedziach

Drony w pytaniach i odpowiedziach

Drony cieszą się rosnącą popularnością i trudno się temu dziwić. Ich cena jest na tyle przystępna, że w posiadanie najmniej skomplikowanego modelu bez trudu może wejść każdy z nas, a do tego rośnie liczba firm oferujących nam drony do zastosowań komercyjnych. Czas zatem zgłębić naszą wiedzę na ich temat rozprawiając się z najczęściej pojawiającymi się pytaniami.

Czym właściwie jest dron?

Najbardziej klasyczna definicja drona mówi o tym, że jest on bezzałogowym statkiem powietrznym. W zależności od modelu może on odbywać zarówno lot autonomiczny, jak i zdalnie sterowany.

Gdzie można latać dronem?

gdzie latać dronem

Polskie prawo lotnicze nie uregulowane w sposób spójny i w tej chwili często wymaga różnych pozwoleń. W większości rodzajów przestrzeni powietrznej loty dronami są dozwolone i legalne, nie zawsze jednak możemy je wykonywać bez uzyskania specjalnego pozwolenia. Jeśli zatem nie zdawaliśmy egzaminu umożliwiającego uzyskanie świadectwa kwalifikacji UAVO, musimy stosować się do zasad określonych w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. wydanym w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy Prawo lotnicze (tu pobierzesz). Już w jego wstępie napotykamy zresztą na pierwsze ograniczenie, rozporządzenie mówi bowiem o bezzałogowych statkach powietrznych, których maksymalna masa startowa nie przekracza 25 kilogramów i tylko takimi dronami możemy poruszać się w polskiej przestrzeni powietrznej bez specjalnych uprawnień - w zasięgu wzroku.
Pozwalając sobie na bardzo duże uproszczenie można przyjąć, że polska przestrzeń powietrzna dzieli się na kontrolowaną i niekontrolowaną. Ta druga, co do zasady (choć niestety z wieloma wyjątkami) zaczyna się na wysokości ziemi i sięga trzystu metrów. W fachowej literaturze jest ona określana mianem klasy G i przyjmuje się, ze za bezpieczeństwo operacji lotniczej odpowiada na niej pilot. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku przestrzeni kontrolowanej, na tej bowiem pilot (w tym również pilot drona) ma obowiązek uzyskania zgody kontrolera oraz zgłoszenia planu lotu. Drony traktowane są nieco bardziej liberalnie niż inne jednostki latające, choć jednak loty wykonywane w zasięgu wzroku operatora są zwolnione z przepisów ogólnych, również ich operatorzy muszą zgłaszać zamiar lotu do PAŻP i starać się o zgodę kontrolera lotniska.

Na przykład chcąc polatać przy kolumnie Zygmunta w Warszawie trzeba mieć:

  • zgodę ULC (czas oczekiwania - 5 dni);
  • zgodę PAŻP (czas oczekiwania - 14 dni);
  • zgodę BOR (czas oczekiwania - 7 dni);
  • zgodę ATC w momencie startu.

Skąd mam wiedzieć, gdzie mogę latać dronem, a gdzie nie?

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej stara się wychodzić naprzeciw potrzebom operatorów dronów. Na należących do niej stronach internetowych (a także na witrynach wielu serwisów poświęconych bezzałogowym statkom powietrznym) można więc znaleźć interaktywną mapę, która pozwala zapoznać się z charakterem polskiej przestrzeni powietrznej i określić, na jakich odcinkach latanie dronem jest zabronione lub wymaga specjalnych zezwoleń (tutaj) i bardziej szczegółowo (tutaj).

Nad parkami narodowymi jest strefa P, co oznacza całkowity zakaz lotów.

W strefie RMZ obowiązkowy jest kontakt radiowy.

Polecana aplikacja do sprawdzania lokalizacji odpowiednich do użycia dronów to dreoneradar.eu.

Jakich zasad muszę przestrzegać, aby loty dronem były bezpieczne zarówno dla mnie, jak i dla innych osób?

Loty wykonywane z wykorzystaniem dronów mogą być niezwykłą przygodą i wyjątkowym doświadczeniem bez względu na wiek oraz płeć użytkownika. Mogą odbywać się na terenie całego kraju, należy jednak pamiętać o tym, że niezapomniane doznania potrafią zostać zakłócone przez niefrasobliwość użytkownika. Wiele rażących błędów jest popełnianych nieświadomie, choć, oczywiście, nie sprawia to wcale, że stają się one mniej dotkliwe, latając dronem warto więc przestrzegać kilku zasad:

  1. Jeszcze przed rozpoczęciem lotu zapoznaj się z instrukcją obsługi bezzałogowego statku powietrznego. Zrób to nawet, jeśli masz wrażenie, że latanie dronem jest intuicyjne i z pewnością poradzisz sobie z opanowaniem jego zasad.
  2. Lataj tylko na otwartej przestrzeni i pamiętaj, że zawsze musisz mieć kontakt wzrokowy z maszyną. Loty w pobliżu budynków mieszkalnych mogą skończyć się tragicznie.
  3. Nie lataj nad ludźmi nawet, jeśli wydaje Ci się, że potrafisz zadbać o zachowanie bezpiecznej odległości.
  4. Nie lataj nad lotniskami, ale również w ich pobliżu. Zderzenie z samolotem nie jest wcale nieprawdopodobne i może mieć tragiczne skutki.
  5. Już powyżej 150 metrów zaczyna się przestrzeń przeznaczona dla samolotów i innych statków powietrznych. Nie warto się tam zapuszczać, pilot może nie zauważyć drona, a jego uszkodzenie to najmniejszy wymiar kary w takiej sytuacji.
  6. Szanuj prywatność innych osób.
  7. Pamiętaj, że łamanie prawa lotniczego ma konsekwencje prawne.
  8. Rozważ wykupienie ubezpieczenia OC, gdyż awaria drona czy akamulatorów i upadek drona z wysokości może być opłakany w skutkach.

Zasady bezpiecznego latania dronem zdjęcie ze strony: http://ulc.gov.pl/uav

Jak uzyskąć świadectwo kwalifikacji operatorów dronów?

UAVO znane w polskim prawie jako świadectwo kwalifikacji operatorów dronów to dokument, którego uzyskanie jest niezbędne, gdy chcemy wykorzystywać bezzałogowy statek powietrzny do celów innych niż rekreacyjne i sportowe. Ze szczegółowymi zasadami jego uzyskania możemy zapoznać się analizując przepisy rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 czerwca 2013 r. w sprawie świadectw kwalifikacji.

Co ciekawe, choć w najbliższym czasie może się to zmienić, o świadectwo kwalifikacji możemy ubiegać się nawet, jeśli nasze starania nie zostały potwierdzone odbytym wcześniej szkoleniem. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie szkolenie wykonać, warto mieć jednak na uwadze to, że certyfikaty wydawane przez różnego rodzaju ośrodki szkoleniowe nie są tożsame z UAVO. Aby ubiegać się o świadectwo kwalifikacji operatorów dronów należy mieć ukończony osiemnasty rok życia.
Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Powinien być poprzedzony badaniami lekarskimi potwierdzającymi, że osoba starająca się o świadectwo kwalifikacji nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do sterowania dronem.

Jak drony są wykorzystywane w celach komercyjnych?jak zostać operatorem drona

Komercyjne wykorzystanie dronów to temat-rzeka. Nie można nie odnieść wrażenia, że jest to branża szczególnie dynamicznie rozwijająca się. Już dziś może nas zachwycać jej rozmach, a przecież trudno nie zgodzić się z tym, że podmioty szukające nowych zastosowań dla dronów nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Dziś drony wykorzystywane są między innymi do:

fotografowania i filmowania uroczystości rodzinnych,
• przeprowadzania mniej i bardziej profesjonalnych sesji zdjęciowych,
• realizowania filmów reklamowych,
transmisji na żywo z uroczystości i wydarzeń sportowych,
• filmowania miejsc, które są niemal niedostępne dla ludzi, należy jednak pamiętać że drony są dość głośne i nie powinno się zakłócać spokoju zwierząt. 

 

Masz dodatkowe pytania? Uważasz, że brakuje jakiejś ważnej informacji? Napisz do nas: kontakt@taakiprezent.pl.

 

Dostępne prezenty dotyczące dronów na TaakiPrezent.pl:

Kurs operatora drona w Katowicach

Filmowanie wesela z drona na Śląsku

Prowadzisz usługi związane z dronami i chcesz nawiązać z nami współpracę? Napisz do nas: kontakt@taakiprezent.pl.

 

Wszystkie pola są wymagane.