Kontakt telefoniczny:  784 938 142
Godziny pracy biura: pn. - pt. od 8.00 do 15.00
Kontakt mailowy: kontakt@taakiprezent.pl
08 stycznia 2016
ESCAPE ROOMS czyli współczesna zabawa w podchody

ESCAPE ROOMS - krótki poradnik rozwiązywania zagadek

Gdy mieliśmy po kilka lat, niemal wszyscy lubiliśmy wyobrażać sobie, że jesteśmy dzielnymi pogromcami przestępców, walecznymi piratami albo nieustraszonymi poszukiwaczami tajemnic. Oczywiście, świat, który nas otaczał nie zawsze był tak mroczny i tajemniczy, jak moglibyśmy sobie tego życzyć, jego niedostatki rekompensowała jednak nasza własna bujna wyobraźnia. Dziś możemy na kilka kwadransów przenieść się do magicznego czasu dzieciństwa i choćby przez moment poczuć połączenie strachu i podniecenia. Możemy też zasmakować zwycięstwa, gdy uda nam się rozwiązać zagadki, o których wiemy, że nie każdy sobie z nimi radzi. Jak to możliwe? Wszystko dzięki Escape Rooms (pokojom zagadek)!

praski pokój zagadek

Czym są Escape Rooms

Wiele wskazuje na to, że korzeni Escape Rooms należy szukać jeszcze w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, choć ówczesne pokoje różniły się od tych, które dziś możemy odwiedzać. Pierwsze gry tego rodzaju bazowały przede wszystkim na tekście pojawiającym się na ekranie monitora. Opisywał on pomieszczenie, z którego gracz próbował uciec i podpowiadał, jaka droga ucieczki będzie najbardziej skuteczna. Uczestnik rozgrywki musiał wysilać umysł, przypominać sobie wiedzę zdobytą w szkole, a niekiedy przeciwnie – zapominać o utartych schematach i próbować myśleć nieszablonowo. Satysfakcja z rozwiązania zagadek była jednak na tyle duża, że przejściowe trudności nikogo nie odstraszały.

Dziś nie musimy już włączać komputera, aby przenieść się do zamkniętego pokoju. Wystarczy, że udamy się do jednego z miejsc, które organizują taką formę rozrywki. Miejsc takich jest coraz więcej, a i pokoje charakteryzują się ogromną różnorodnością. Nie brakuje takich, które bawią, pokoi intrygujących, a także takich, w których ciarki przebiegają nam po plecach, możemy więc znaleźć taką formę rozrywki, jaka w największym stopniu przypadnie nam do gustu.

 

Kto może dać się zamknąć w Escape Rooms?

Rozrywka zazwyczaj przygotowana jest z myślą o grupach liczących od dwóch do nawet sześciu osób. Może być to rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy, a nawet partnerzy biznesowi, którzy chcą poznać się bliżej. Twórcy pokoi decydują też o ograniczeniach wiekowych. Niektóre są przeznaczone wyłącznie dla pełnoletnich uczestników zabawy, nie brakuje jednak i takich, w których mogą pojawić się też nieletni, choć często wymaga się od nich, aby przebywali pod opieką osoby dorosłej. Coraz modniejsze stają się też Escape Rooms dla dzieci, w których zamyka się grupę maluchów w towarzystwie opiekuna. W tym ostatnim przypadku zasady są bardziej liberalne, a podpowiedzi na tyle czytelne, że każda grupa w końcu znajdzie sposób na opuszczenie pokoju.

escape room

 

Czy do Escape Rooms można zabrać gości z zagranicy?

Wiele zależy od tego, jakie niespodzianki czekają na uczestników zabawy. Pokoje są coraz bardziej różnorodne, przed rozpoczęciem zabawy warto więc spytać organizatora, czy nieznajomość języka polskiego może okazać się poważną przeszkodą. Coraz częściej oferta jest zresztą na tyle bogata, że można znaleźć bez trudu również te pokoje, w których komunikacja odbywa się w języku angielskim.

 

Czy ktoś powinien unikać Escape Rooms?

Tak naprawdę, jedynym naprawdę ważnym przeciwwskazaniem jest klaustrofobia, nie powinniśmy bowiem zapominać, że na trzy lub cztery kwadranse trafimy do niewielkiego pomieszczenia, z którego nie będzie można się wydostać przed odnalezieniem rozwiązania zagadki lub zagadek. Organizatorzy gry nie zgadzają się też, aby uczestniczyły w niej osoby będące pod wpływem alkoholu. I te ograniczenie wydaje się zrozumiałe. Osoby takie często nie są wcale zbyt atrakcyjnymi kompanami dla trzeźwych uczestników rozrywki, a do tego mogą wpaść na pomysł uszkodzenia części składowych pokoju, bo w danym momencie wyda się im to dowcipnym rozwiązaniem.

 

Jak sobie radzić z wyzwaniami w pokoju zagadek?

 

Do wizyty w zamkniętym pokoju, z którego należy się wydostać, nie trzeba się przygotowywać, zadania nie bazują bowiem na wykorzystywaniu zaawansowanej wiedzy. Z pewnością przyda nam się jednak spostrzegawczość, zdolność szybkiego łączenia faktów, odrobina sprytu, poczucie humoru i kreatywność. W czasie zabawy możemy też sporo dowiedzieć się na swój własny temat, rozwiązanie zagadek często wymaga bowiem umiejętności pracy w grupie, a ta nie każdemu przychodzi z jednakową łatwością.

 

Jakie są najpopularniejsze scenariusze?

Każdy zamknięty pokój to odrębna historia i oryginalne zagadki, które należy rozwiązać. Pewne scenariusze pojawiają się jednak częściej niż inne.

  • Ucieczka z więzienia – w tym scenariuszu szukamy sposobu na opuszczenie celi. Siła fizyczna wcale nam nie pomoże, spryt i praca grupowa mogą jednak uchronić nas przed koniecznością spędzenia reszty życia za kratami.
  • Poszukiwanie sprawcy – w pokoju wydarzyło się coś, co może mrozić krew w żyłach. I nie mamy pojęcia, kto jest sprawcą. Co więcej, jeśli się nie pospieszymy, możemy być kolejnymi ofiarami.
  • Szalony naukowiec – trafiamy do pokoju, który przypomina laboratorium szalonego naukowca. Miłego gospodarza chwilowo nie ma wśród nas, mamy jednak podstawy sądzić, że jeśli nie uciekniemy zanim się pojawi, dołączymy do niemałej grupy pięknie oprawionych eksponatów.
  • Odyseja kosmiczna – tym razem nie jesteśmy już w pokoju, ale na statku kosmicznym. I być może nigdy nie wrócimy na Ziemię, bo właśnie jedna awaria goni drugą, a do wybuchu pozostało naprawdę mało czasu.

Voucher do pokoju zagadek w prezencie

Aktualnie współpracujemy z 6 pokojami zagadek w 5 miastach, w których dostępnych jest aż 16 scenariuszy! Voucher na taką atrakcję może być świetnym pomysłem na spędzenie czasu w gronie znajomych lub na prezent.

Sprawdź nasze propozycje:

Pokój zagadek dla dzieci

Wszystkie pola są wymagane.