Kontakt telefoniczny:  784 938 142
Godziny pracy biura: pn. - pt. od 8.00 do 15.00
Kontakt mailowy: kontakt@taakiprezent.pl
30 czerwca 2016
Kitesurfing – kompendium wiedzy

Lubisz sporty wodne? Próbowałeś już kitesurfingu? Jeśli nie, to czas najwyższy! W tym artykule dowiesz się najważniejszych faktów o tej dyscyplinie sportowej, idealnej na wakacje.

Kitesurfing jest specyficzną odmianą windsurfingu, w którym również chodzi o ślizganie się na falach na desce. Podstawową różnicą jest sposób jej prowadzenia, w przypadku kitesurfingu deska ślizga się jest na krawędzi, a kitesurfer ma na sobie trapez, do którego mocuje się latawiec. To właśnie za jego pomocą można sterować deską. Kitesurfing można uprawiać zarówno na zamkniętych zbiornikach wodnych jak jezioro, a także na otwartych wodach.

Co składa się na sprzęt kitesurfera?

Do podstawowego ekwipunku każdego miłośnika tego sportu zaliczamy deskę. Ma ona zazwyczaj od jednego do dwóch metrów długości. Wyróżniamy jej dwa rodzaje: twin-tip (deska tak samo zakończona z obu stron, można nią pływać w dwóch kierunkach) oraz directional (przypomina deskę do surfingu, wykorzystywana w wyścigach).

Najważniejszym elementem sprzętu kitesurfera jest latawiec, gdyż to on jest głównym źródłem napędowym deski. Jego powierzchnia może zaczynać się od prawie jednego metra kwadratowego, a kończyć na ponad dwudziestu! Wyróżniamy następujące typy latawców: LEI, Bow, C-shape, hybrydy, Delta, Sigma oraz latawce komorowe. Ich dobór jest zależny od naszych potrzeb i umiejętności, a także masy ciała, wieku czy poziomu wysportowania. Pamiętajmy jednak, że większy latawiec jest równoznaczny z większą mocą. Zaawansowani kitesurferzy dobierają jego wielkość również w zależności od aktualnie panujących warunków pogodowych. Nie można zapomnieć o trapezie - jest to element uprzęży, do którego mocowany jest latawiec.

Jak zacząć?

Jeśli spodobał nam się ten sport i mamy ochotę go wypróbować, to pojawia się pytanie, w jaki sposób powinniśmy rozpocząć naukę. Najpopularniejszym sposobem jest wybranie się na jedno lub dwudniowy kurs (IKO I oraz IKO II) w profesjonalnej szkółce kitesurfingowej. Po takim przeszkoleniu będziemy w stanie sami swobodnie pływać. Zdecydowanie lepiej zdać się na specjalnego instruktora niż próbować nauki kitesurfingu samodzielnie. Musimy pamiętać, że jest to wymagający sport ekstremalny. Poza tym kurs pozwoli nam na szybsze opanowanie techniki, a także niepowielanie podstawowych błędów. Co w późniejszym czasie przełoży się również na jakość i przyłemnosć z pływania.

Ile kosztuje kurs?

Ceny różnią się w zależności od liczby godzin, jednak podstawowy kurs pięciogodzinny to kwestia około 600 zł. Od 1100 zł zapłacimy za dziesięciogodzinne szkolenie. Kto może zostać kitesurferem? W tej kwestii nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, jeżeli mamy ogólnie dobrą sprawność fizyczną i ważymy więcej niż 35 kilogramów.

Co zabrać ze sobą na kurs kitesurfingu?

Wystarczy, że weźmiemy strój kąpielowy, ręcznik i klapki. Profesjonalny sprzęt – piankę, latawiec, trapez oraz deskę, dostaniemy na miejscu.

Gdzie znaleźć najlepsze lokalizacje w Polsce do kitesurfingu?

Jednymi z najbardziej polecanych miejsc jest Władysławowo, Dziwnówek i Chałupy.

Wszystkie pola są wymagane.