Kontakt telefoniczny:  784 938 142
Godziny pracy biura: pn. - pt. od 8.00 do 15.00
Kontakt mailowy: kontakt@taakiprezent.pl
06 maja 2016
Odsłaniamy tajemnice czyli pogromcy mitów balonowych lotów!

Jak to się w ogóle dzieje, że balon lata?

pomysł na prezent przeżycie - lot balonem

Żeby balon wzbił się w górę trzeba ogrzać powietrze w jego wnętrzu. Pewnie już wiecie, że używa się dziś do tego gazu propan-butan, bądź propanu technicznego.

Do tego potrzeba nam odrobinka fizyki: powietrze wewnątrz powłoki balonu po podgrzaniu ma mniejszą gęstość niż powietrze, które go otacza. Dzięki temu jest one lżejsze, co w efekcie pozwala na uniesienie się statku powietrznego w górę. Proste?

Pewnie zapytacie co tak naprawdę znaczy „podgrzane powietrze”? Żeby balon poleciał wystarczy 90-110 °C, natomiast zimą wystarczy nawet 30-40 °C. Domyślam się, że w głowie mieliście zdecydowanie wyższe temperatury. Aby nie uszkodzić powłoki balonu  temperatura nie powinna przekraczać 130°C. Powłoka ta co prawda jest wytrzymalsza od tej sprzed kilkuset lat (kiedyś była uwaga! PAPIEROWA!). dziś wykonywana jest z tkanin poliestrowych odpornych na wysokie temperatury, bardzo wytrzymałych i niepalnych, ale nie niezniszczalnych! Za to przez tyle lat (przeszło 200) kosz prawie w ogóle się nie zmienił i wciąż najlepszym budulcem okazuje się być wiklina. Jest lekka i bardzo elastyczna, dzięki czemu pochłania całą energię – co jest kluczowe w momencie zetknięcia balonu z podłożem. A trochę on waży...

Ciekawostki balonowe

Ile waży balon?

Niemało, bo jest to ok. 400kg, do czego należy doliczyć pasażerów. Pomyślicie - 400kg. Tak dużo? Ale jak to możliwe? No to liczymy:

 • powłoka - 100kg;
 • kosz - 70kg;
 • butle - tutaj mamy największy ciężar.

Jeśli chodzi o masę pasażerów to wszystko zależy od udźwigu samego kosza, najczęściej spotykane to takie 3 – 6 osobowe, ale są i ogromne, które mogę zabrać nawet… zgadnijcie szybko…

35 osób!

Jak wysoko polecimy balonem?

Loty widokowe to średnia wysokość 2000 – 3000 metrów. Dla porównania dwóch biegunów dodam, że pierwszy lot z XVIII wieku osiągnął pułap 25 m, a rekordowy z 2005 roku aż 21 km!

Jak szybko się lata balonem?

Prędkość nie jest oszałamiająca, bo można latać ok. 20km/h, a zapas gazu starcza na maksymalnie 4-godzinną wyprawę.

Czy balon może być środkiem transportu z punktu A do punktu B?

widokowy lot balonem

Wielu z Was planuje loty na ważne i wyjątkowe wydarzenia w życiu swoim lub bliskich, nie raz spotykam się z pytaniami czy balonem możemy w tym i w tym dniu przelecieć z punktu A do punktu B.

Teoretycznie wymagania startowe są niewielkie, wystarczy balon i teren wielkości 50m2, ale najistotniejsze są tutaj warunki atmosferyczne i co kluczowe KIERUNEK WIATRU! Podsumowując: niestety nie damy rady Was podrzucić na wesele, ani do pracy, ale możemy zapewnić WAM przygodę życia! Tylko prosimy, oddajcie się w ręce fachowców, zgoda?

Ile kosztują balony? Ile kosztuje lot balonem?

Pewnie równie ważne są dla Was aspekty finansowe, więc też Wam zdradzimy. Balony kilkuosobowe to wydatek rzędu 30 tys. euro, więc TaakiPrezent.pl umożliwia Wam turystyczne, godzinne, fantastyczne loty już od 499zł za osobę. Pewnie niejeden fan motoryzacji doceni takie powietrze ferrari ;)

Jak się przygotować do lotu?

Zatem ubierzcie się wygodnie, załóżcie płaskie buty, upewnijcie się że dobrze się czujecie i macie doskonały humor, zabierzcie przyjaciół i dzieci (obiecujemy, że nie będą się nudziły). Pilot sprawdzi podstawę chmur, prędkość wiatru i temperaturę ( w upały nie latamy!) i… ruszamy!

napełnianie balonu przed lotem

Gdzie są organizowane loty balonem?

Loty balonem dla grupy osób i romantyczne loty balonem dla dwojga kosztują w przedziale 1499 - 2300 zł w zależności od terminu i lokalizacji. Na życzenie w niektórych lokalizacjach dostępne są balony nawet dla 8 osób. Dostępne lokalizacje:

 • Bielsko-Biała;
 • Częstochowa;
 • Katowice;
 • Lublin;
 • Nowy Targ;
 • Radom;
 • Toruń;
 • Trójmiasto;
 • Warszawa;
 • Łódź.

Jest też możliwość wykupienia biletu dla jednej osoby na lot balonem. Loty odbywają się po skompletowania 3-osobowej załogi. Lokalizacje:

 • Lublin (739 zł);
 • Śląsk (799 zł);
 • Trójmiasto (499 zł);
 • Warszawa (599 zł).

Co takiego szczególnego jest w locie balonem?

Atmosfera podczas lotu balonem jest nieporównywalna do niczego innego. Łączy spokój, z doniosłością chwili, wspaniałymi widokami i lekkim dreszczykiem emocji. Właśnie dlatego loty balonem sprzyjają świętowaniu ważnych rocznic czy uczczeniu ważnych wydarzeń czy też są wyjątkowym prezentem lub nagrodą.

Nietypowe wykorzystanie balonów

 • Przed I wojną światową zaczęsto stosować balony jako napęd do statków - okrętów balonowych tzw. balonowców. Ze względu na rozwój innych technologii zarzucono używanie balonów jako mało wydajnych.
 • Balony zostały użyte nawet w kosmosie. W 1984 roku radziecka sonda Vega wystrzeliła w atmosferę Wenusa dwa balony z sensorami, które przekazywały przez dwa dni dane telemetryczne.
   

Zobaczysz jak napełnia się balon, jak przygotowujemy się do startu, a później witaj przygodo!

 

Źródło niektórych ciekawostek: Stowarzyszenie baloniarskie, Wikipedia

Wszystkie pola są wymagane.