Kontakt telefoniczny:  784 938 142
Godziny pracy biura: pn. - pt. od 8.00 do 15.00
Kontakt mailowy: kontakt@taakiprezent.pl
31 lipca 2016
Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat windsurfingu

Na chwilę obecną windsurfing to jeden z bardziej znanych sportów wodnych. Wyróżniamy kilka jego odmian: freeride (swobodne pływanie na desce), freestyle (tricki i bardziej dynamiczne manewry), formuła (regaty), slalom (zawody), speed (wyścigi), wave (ujeżdżanie fal).

Na sprzęt w przypadku windsurfingu składa się deska oraz żagiel. Różnią się one od siebie w zależności od potrzeb windsurfera, jego zaawansowania oraz typu windsurfingu.

Najpopularniejsze typy desek to freeride (do pływania rekreacyjnego), wave (zwinny model do ślizgania się na falach), freestyle (szeroki model do akrobacji), Formula Windsurfing Class, slalom (bardzo zwrotne deski), funboards (dla początkujących), racing longboards (do wyścigów). Wybór deski powinien zależeć od naszych potrzeb, na początku zazwyczaj wybierane są deski typu freeride lub funboard. Żagle dzielą się na podobne rodzaje: wave, freestyle, freeride i race.

 

Jak nauczyć się windsurfingu?

W tej kwestii najprościej będzie udać się specjalnej szkółki windsurfingowej, gdzie podczas kilku lub kilkunastogodzinnego kursu poznasz podstawy tego sportu wodnego. W trakcie pierwszych pięciu godzin powinieneś opanować już utrzymywanie się na desce.

Najtrudniejszym elementem nauki pływania są właśnie podstawy, późniejsze bardziej zaawansowane techniki będziesz mógł nabywać latami w zależności od tego, w jaki sposób będziesz żeglować na desce. Warto udać się na kurs przede wszystkim ze względu na możliwość opanowania techniki i wyeliminowania podstawowych błędów.

 

Jak wybrać szkołę windsurfingową?

Wybór odpowiedniego miejsca do nauki windsurfingu będzie miał później wpływ na postępy, a także technikę, której się nauczysz. Jako laik nie będziesz umiał na początku ocenić profesjonalizmu szkółki, ale jest kilka elementów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy jej wyborze. Pierwszy z nich to wiarygodność szkoły – każda powinna posiadać ubezpieczenie OC, pozwolenie na działalność, licencję szkoły windsurfingowej, instruktorzy muszą mieć odpowiednie uprawnienia instruktorskie.

Istotne jest również zaplecze w postaci przechowalni sprzętu, biura, przebieralni i przechowalni rzeczy, a także punku obserwacyjnego oraz sprawnego sprzętu medycznego. Nie bez znaczenia jest także wyposażenie – nowoczesne deski, kamizelka i pianka dopasowana do postury uczestników szkolenia lub sprzęt dla początkujących żeglarzy. Już po pierwszych godzinach szkolenia będziesz wiedział, czy wiedza przekazywana jest w sposób jasny, czy sprzęt jest niezniszczony i sprawny, czy tok szkolenia jest dopasowany do grupy.

 

Ile kosztuje kurs windsurfingu?

Trzygodzinne szkolenie kosztuje od 150 zł. Cały kurs (kilkunastogodzinny) to kwestia nawet do 1200 zł w zależności od konkretnej szkoły.

Wszystkie pola są wymagane.